Kvapni duona iš kepyklėlės

Duona be gliuteno supakuojama kaip dovanėlė :) Iš kepyklėlės įsikūrusios L.A. "Sinners and Saints Desserts". Kaina 10 dolerių.

Duona be gliuteno supakuojama kaip dovanėlė :) Iš kepyklėlės įsikūrusios L.A. "Sinners and Saints Desserts". Kaina 10 dolerių.

Šiandien grįždama namo užsukau į kepyklėlę visai šalia namų Los Andžele, nusipirkti šviežutėlės duonos be gliuteno ir iškart pagalvojau apie Lietuvą ir jus. O kaip norėtųsi pasidalinti bent riekele! Nuoširdžiausiai laukiu ir tikiuosi, kad artimiausiu metu ir Lietuvoje kokia kepyklėlė pasirūpins mumis ir nudžiugins kvapnia duona be gliuteno :)

Gražaus penktadienio ir geros nuotaikos!

 
Grikių miltų duona be gliuteno

Grikių miltų duona be gliuteno

 

Sorų kruopos su medumi be gliuteno - sveiki ir lengvi pusryčiai

Sorų kruopos su medumi iš RIMI parduotuvės

Sorų kruopos su medumi iš RIMI parduotuvės

Smagu, kai draugai pamatę parduotuvėje produktą be gliuteno pagalvoja apie mane ir skuba tuo pasidalinti :) Ačiū Aušrai už tai! 

Sorų kruopose gausu nepakeičiamųjų amino rūgščių, geležies ir  įvairių B grupės vitaminų. Jose yra medžiagų, kurios neleidžia organizme kauptis riebalams. 

Jeigu ryte skubate ir neturite laiko išsivirti šių puikių kruopų košės, tuomet šios sorų kruopos su medumi gali būti puiki dienos pradžia! Pagardinkite jomis jogurtą ar tiesiog užpylę pieno skanaukite kaip sausus pusryčius :)

Skanių pusryčių!

Sveikos ir skanios salotos visiems! Quinoa

 
Photo by Gabrielius Stanevičius

Photo by Gabrielius Stanevičius

 

Taip, tai tos pačios salotos, kurias matėte, jeigu skaitėte straipsnį žurnale “Žmonės”. Tačiau jeigu neskaitėte, tuomet būtinai turiu pasidalinti, ypač artėjant šiltiems orams, kai visi norime būti sveiki ir gražūs!

Bolivinės balandos (angl. Quinoa) yra labai populiarios tarp žmonių, kurie sveikai maitinasi. Jose yra visos devynios amino rūgštys, todėl rekomenduojamos vegetarams, esantis riboflavinas itin naudingas sergantiems migrena, o dėl gausybės naudingų medžiagų, rekomenduojamos sergantiems diabetu ir  ateroskleroze. Taip pat šiose kruopose yra geležies, magnio, fosforo, kalcio. Tai puikios kruopos žmonėms, norintiems sulieknėti, nes ilgam suteikia sotumo jausmą. O svarbiausia, kad jos yra be gliuteno. 

Turbūt neveltui pirmą kartą jas paragavau pas savo mielą gydytoją Ingą Greblikienę, čia Amerikoje, kuri jas pateikė kaip garnyrą, šiltas prie mėsos patiekalo. Nustebusi klausiau, kas čia?! Ji akį pamerkusi pasakė, valgyk drąsiai, jos ir tau galimos! :) Tiesą pasakius mėsos nebereikėjo, pasigardžiuodama valgiau vienas kruopas, kurias ji buvo pakepinusi su svogūniukais ir dar kažkuo. :)

Antras kartas buvo svečiuose pas kaimyną, taip pat daktarą, Giedrių. :) Jis atskleidė geriausiai šių sveikų kruopų skonį kaip tik buvo galima tikėtis pagaminęs pagal receptą, kurį rasite čia! Šios salotos sužavėjo visus svečius tiek skoniu, tiek išvaizda bei pateikimu. Nepaliko abejingu nė vieno! :) Būtinai išbandykite ir nustebinkite savo šeimą bei draugus ir jūs!

Bolivinių balandų salotos

Salotoms:
1 stiklinė bolivinių balandų sėklų
2 stiklinės daržovių ar vištienos sultinio (be gliuteno)
1 stiklinė žaliųjų žirnelių (naudoju šaldytus)
1 nedidelis raudonasis svogūnas
1/2 geltonosios saldžiosios paprikos
1/3 stiklinės smulkiai sukapotų žalumynų: petražolių, bazilikų, kalendrų
2 šaukštai smulkiai sukapotų svogūnų laiškų
2 šaukštai smulkiai sukapotų peletrūnų lapelių
1/2 stiklinės sutrupinto fetos sūrio
1/2 stiklinės granatų sėklų

Padažui:
1/4 stiklinės šviežiai spaustų apelsinų sulčių
2 šaukštai šviežiai spaustų citrinų sulčių
1/2 šaukšto rudojo cukraus arba skysto medaus
1/2 šaukštelio druskos
žiupsnelis juodųjų pipirų
2 šaukštai alyvuogių aliejaus

Balandų sėklas gerai nuplaukite šaltu vandeniu ir nusausinkite. Į verdantį daržovių ar vištienos sultinį sudėkite sėklas ir sumažinę ugnį iki minimumo uždenkite dangtį bei troškinkite 15 minučių, kol nebeliks skysčio. Išvirusios sėklos turi būti minkštos, tačiau ne ištižusios. Suberkite jas į dubenį ir pakedenę šakute, palikite atvėsti.

Kitame dubenyje užvirinkite 2-3 stiklines vandens ir suberkite žirnelius. Pavirkite 2-3 minutes ir iškart nuplaukite po šaltu vandeniu. Tuomet palikite atvėsti.

Raudonąjį svogūną ir papriką supjaustykite mažais kūbeliais.
Nedidialiame inde sumaišykite visus padažo ingredientus.

Dideliame dubenyje sumaišykite virtas balandų sėklas, žirnelius, svogūną, papriką, sukapotus žalumynus, svogūnų laiškus ir peletrūnų lapus, atsargiai įmaišykite sutrupintą fetą ir granatų sėklas. Prieš patiekdami ant stalo dar kartą gerai išmaišykite padažą ir užpilkite jį ant salotų. 

Skanaus!

Alus be gliuteno - kur tokio rasti?

Raimondos nuotrauka. Rimi parduodamas alus be gliuteno

Raimondos nuotrauka. Rimi parduodamas alus be gliuteno

Ypatingai vyrams sužinojus, kad netoleruoja gliuteno ir suvokus, kad daugiau jokio alaus, turbūt norisi už galvos susiimti: o kaip dabar bus draugų kompanijoje, kai žiūrėsite varžybas ir visi jį gurkšnos? Džiugu tai, kad ir Lietuvoje jau yra alaus be gliuteno :)
Raimonda sako atradusi Brunehaut alų be gliuteno Rimi parduotuvėje, kurio galite gauti keletos rūšių (žr. nuotrauką). Sudėtis gali nustebinti, nes pagamintas iš miežių salyklo, kuris turi gliuteno. Tai, kaip čia yra? Gamintojas savo tinklapyje rašo, kad jie pašalina gliuteną gamybos metu ir galutiniame produkte jo lieka ne daugiau kaip 5 ppm (leidžiama iki 20 ppm). http://brunehaut.com. To paties gamintojo, tačiau kitokios rūšies galite rasti ir “Vyno mekoje”: http://www.vynomeka.lt
Alaus be gliuteno turėtumėte rasti ir “Gero alaus parduotuvėje”: http://www.geroalausparduotuve.lt, iš kurio taip pat anot gamintojo gliutenas išvalytas gamybos metu ir neviršyja 5 ppm (leidžiama iki 20 ppm).


Kol kas neradau Lietuvoje parduodamo alaus pagaminto iš produktų natūraliai neturinčių gliuteno. Galbūt jau radote ir galite pasidalinti su mumis?:)

Raimondos nuotrauka

Raimondos nuotrauka

Happy food! - arba Tostadas su vištiena draugų vakarėliui

 
Tostadas be gliuteno

Tostadas be gliuteno

 

“Happy food!” -  taip meksikietišką maistą vadina ten gyvenantys draugai:) Happy food - happy people :))) Ir iš tiesų, meksikiečiai mėgsta skaniai ir sočiai pavalgyti. Ir atrodo jie visi laimingi, šypsosi, malonūs ir draugiški :)) Kaip draugai ir žadėjo, galėjau ragauti daug visko, o tai darė laimingą ir mane :)

Playa del Carmen vietiniame restoranėlyje

Playa del Carmen vietiniame restoranėlyje

Milthon, draugas gyvenentis Playa del Carmen, paruošė skanią ir spalvingą vakarienę per keliolika minučių :)) O man patinka viskas kas paprastai pagaminama ir gardu! Taigi, truputį pamoderavus, pasigaminkime ir mes :)

Kaip jau esu minėjusi, meksikiečiai viską daro “iš akies” ir gauti tikslias proporcijas yra sudėtinga :) Tačiau tai ir yra smagioji dalis :))

Jums reikės:

  • Kukurūzų Taco, kuriuos galite pasigaminti namuose (receptas su video žemiau) arba nusipirkti daugumoje didžiųjų prekybos centrų esančių pvz. Santa Maria “Taco shells”. (Žr. nuotrauką)
  • Tamsių konservuotų pupelių (patikrinkite sudėtį, įsitikinkite, kad jos be gliuteno)
  • Virtos vištienos krūtinėlės (plėšytos)
  • Pomidoro supjaustyto kūbeliais
  • Iceberg salotų pasmulkintų
  • Jogurtinės grietinės 10 proc. riebumo
  • Fetos sūrio tarkuoto
  • Prinokusio avokado
  • Šviežiai maltų juodųjų pipirų
 
Gatvėje gaminami taco

Gatvėje gaminami taco

 


Meksikoje prekybos centre galima nusipirkti minkštutėlių, šiltų kukurūzų taco ir namuose jų kepti nėra būtina. O dar smagiau nusipirkti iš močiutės gaminančios tiesiog gatvėje, kurios mama, močiutė, prosenelė ir dar nežinia kiek kartų darė tą patį.

Kukurūzų taco 

Kukurūzų taco 

Tačiau, Lietuvoje šiltų ir minkštų kukurūzų taco parduotuvėse tikrai nerasime, todėl galite pasigaminti patys arba jeigu neturite laiko, tiesiog nusipirkti prekybos centruose parduodamų pvz. Santa Maria “Taco Shells”, kurie yra ir be gliukozės bei laktozės.

Iš anksto išsivirkite visą vištienos krūtinėlę pasūdytame vandenyje. Galite ją palikti ir šaldytuve iki vakaro, o galite naudoti ir šiltą. Pagal originalų receptą ji turėtų būti dedama jau atvėsusi, tačiau Milthon mėgsta ją prieš serviruodamas keletą minučių pašildyti ant keptuvės.

Meksikoje galima nusipirkti jau sutrintų konservuotų pupelių, tačiau Lietuvoje tokių mačiusi nesu (o gal blogai žiūrėjau?:) ). Todėl konservuotas pupeles reikėtų truputį pašildyti ir lengvai pertrinti su grūstuve bulvėms. 

Meksikietiskas maistas be gliuteno be glitimo.jpg

Tuomet imame taco, ant jo tepame šaukštą pupelių, dedame vištienos, truputį pomidorų, iceberg salotų, užpilame arbatinį šaukštelį grietinės, pabarstome fetos sūriu, arbatiniu šaukšteliu iškabiname prinokusio avokado ir truputį šviežių pipiriukų.

 

O jeigu nuspręsite pasigaminti Taco namuose, Jums reikės:

2 puodelių masa harina kukurūzų miltų 
1 1/4 puodelių kambario temperatūros vandens
Galite įdėti žiupsnelį druskos, bet nėra būtina

Miltus suberti į dubenį ir supilti 1 puodelį vandens. Išminkyti rankomis. Tuomet supilti likusį vandenį ir gerai paminkyti tešlą. Tuomet uždengus ją palikti  maždaug 30 minučių.

Suformuoti rutuliukus, juos iškočiuoti į apvalius blynus ir kepti ant įkaitintos storu dugnu ar ketaus keptuvės be jokių riebalų. Maždaug minutę iš vienos pusės ir tiek pat apvertus iš kitos pusės. Išsamesnius video, galite pažiūrėti ir čia:

https://www.youtube.com/watch?v=VToLFw-eH2s
https://www.youtube.com/watch?v=ejob-uGiHLw
https://www.youtube.com/watch?v=HzKuWBDDLPg

Šis patiekalas puikiai tinka draugų vakarėliui, nes paprastai ir greitai jį pasigaminsite namuose. O skoniu ir spalvomis nenusivilsite tikrai! Happy food for happy people, pasakytų mano draugas!

Buen provecho!!! 
Skanaus!

"Mamos Žurnalas" apie vaiko ir mamos mitybą be gliuteno

Mamos zurnalas Kristina Pzingyte.jpg

Jau pasirodė mano komentaro "Mamos Žurnale" ir elektroninė straipsnio versija   apie maitinančios mamos ir vaiko mitybą, kai vaikas netoleruoja gliuteno. Jį galite rasti čia:

http://mamoszurnalas.lt

Čia rasite nuorodas į minimus tyrimų aprašymus dėl gliuteno mamos piene:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov

http://www.ncbi.nlm.nih.gov

Mamos zurnalas be gliuteno Kristina Pozingyte,jpg
Mamos zurnalas Be glitimo Kristina Pozingyte,jpg

Esquites ir Elote arba kukurūzai meksikietiškai

 
Lietuviška Esquites versija

Lietuviška Esquites versija

 

Tai yra patiekalas ar užkandis, dėl kurio mano vyras yra pametęs galvą! Paruošimas paprastesnis nei paprastas ir mums laaabai patinka! :))

Su Milthon

Su Milthon

Mūsų draugas, kuris yra meksikietis, vardu Milthon yra nuostabus kulinaras, o receptus paveldėjo iš savo močiutės. Jis sako, kad kukurūzas nuo senų laikų buvo pagrindinis komponentas jų mityboje. Milthon juokiasi, kad meksikiečiai valgo daug “vitamino T”, kurie yra iš kukurūzų miltų: tortilla, tostadas, tamales, tacos, tortas ir daug kitų nuostabių patiekalų :) O kukurūzai paverčia juos “bumbuliukais”, t.y. padaro apkūniais :) 
Milthon papasakojo žinomą meksikietišką legendą apie kukurūzus:
Senais laikais nebuvo nieko tik žemė, vanduo ir augalai. Ir Dievas nusprendė sukuti žmogų. Sumaišė žemę su vandeniu ir iš šios masės nulipdė žmogaus figūrą. Jis paėmė kukurūzą kaip augalą, kuris davė gyvybę figurėlei ir taip atsirado žmogus. Iš čia atsirado posakis - kukurūzų vaikas (ispaniškai “hijo del maiz”). Kaip kai kurie iš mūsų naudojame išsireiškimą “Jėzus Marija”, taip meksikiečiai sako “hijo del maiz” t.y. “kukurūzų vaikas”.
Be abejo, mes neturime tiksliai visų ingridientų Lietuvoje, tačiau Milthon yra adaptavęs šį receptą ir Esquites bei Elote puikiai sekasi pagaminti iš to ką turime :) Tikslių proporcijų kiek ko dėti jis įvardinti negalėjo, nes kaip sako, meksikiečiai niekada nesivadovauja receptu ir viską gamina “iš akies”.
Tai nuostabus gatvės maistas, kurį galite pabandyti pasigaminti ir namuose :)

 
Playa Del Carmen. Gatvėje parduodamas maistas.

Playa Del Carmen. Gatvėje parduodamas maistas.

 

Esquites:

 Esquites pilamas į puodelį

 Esquites pilamas į puodelį

Nupjauti kukurūzus (geltonas dalis, kurias valgome išvirę) nuo burbuolės ir virti vandenyje su prieskokine žole, kuri vadinasi epazote. Tačiau tokios Lietuvoje mes neturime, todėl skoniui pagerinti į verdantį vandenį įdėti truputį sultinio (be gliuteno) ir virti kol pasidarys minkšti. Arba galite nusipirkti jau išvirtą kukurūzą, pasidaryti sultinio ir nupjovus kukurūzus nuo burbuliuolės pavirti jame 5 minutes kol pašils. 


Galima valgyti iš puodelio ar nedidelio dubenėlio, į kurį įdėti kukurūzus, šaukstelį majonezo (be gliuteno), tarkuoto fetos sūrio (pagal skonį, maždaug 1-2 šaukštelius), pabarstyti čili miltelių, jeigu mėgstate aštriau. Jeigu norisi, kad būtų skysčiau galima užpilti sultinio, kuriame virė kukurūzas ir užbarstyti truputį smulkintos kalendros.

Elote. Su drauge Ernesta, kuri gyvena Meksikoje.

Elote. Su drauge Ernesta, kuri gyvena Meksikoje.

Elote: 
Sudėtis visiškai ta pati, tik pateikimas truputį kitoks, t.y. valgoma tiesiai nuo burbuolės :)

Tuomet verdama visa kukurūzo burbuolė sultinyje. Kai pasidaro minkšta, visa burbuolė ištepama majonezu, apibarstoma sūriu ir jeigu norisi aštriau pabarstoma čili pipirų milteliais.

Kukuruzo burbuolė aptepama majonezu

Kukuruzo burbuolė aptepama majonezu

Kukurūzo burbuolė apibarstoma sūriu

Kukurūzo burbuolė apibarstoma sūriu

Skanaus!

Meksika

Šviežios papajų ir apelsinų sultys vietiniame turgelyje

Šviežios papajų ir apelsinų sultys vietiniame turgelyje

Keletai dienų atvykau pasisvečiuoti į Meksiką. Šalis kur žmonės begalo nuoširdūs ir malonūs, vietinės kavinės virtuvėje vis dar gali būti rūkoma ir mūsų požiūriu atrodytų nelabai švaru, o šunys laksto laisvai be jokių pavadėlių. Tačiau čia įvairovės, spalvų ir skonių jūra!

Playa Del Carmen gyvenantys draugai sako, kad meksikiečiai savo patiekaluose mažai naudoja kvietinių miltų ir dažniau kukurūzų, bei daug daržovių ir mėsos. Sako galėsiu daug visko ragauti ir pažadėjo išduoti keletą paprastų tradicinių patiekalų receptų. Laukiu nesulaukiu kol galėsiu jais pasidalinti! :)

Mergaitė gatvėje pardavinėjanti namuose gamintą duoną. Deja, šį kartą ji buvo su kvietiniais miltais ir aš ragauti negalėjau. Ragavusieji sakė, kad laaabai skani!

Mergaitė gatvėje pardavinėjanti namuose gamintą duoną. Deja, šį kartą ji buvo su kvietiniais miltais ir aš ragauti negalėjau. Ragavusieji sakė, kad laaabai skani!

Meksika,jpg

Stebuklingi enzymai gliuteno virškinimui?

 
Gliutenui glitimui tabletes vaistai.jpg
 


Negaliu tuo nepasidalinti, tačiau turėtumėte suprasti, kad tai nėra stebuklinga piliulė, leisianti jums vėl valgyti gliuteno turinčius produktus - nors aš pati, pirmą kartą juos pamačiusi būtent taip ir pagalvojau: pagaliau! - vėl galėsiu valgyti Klaipėdos plikytą duoną! 

Kai pirmą kartą pamačiau šiuos, kaip teigiama gliuteno virškinimui palengvinti skirtus enzymus, nušvito akyse! Be abejo, nusipirkau išbandyti, manydama, kad galėsiu valgyti tai, ko turėjau atsisakyti. Prieš išbandant perskaičiau daugybę atsiliepimų ir mano nusivylimui, tai tiesiog kaip teigiama virškinimui palengvinti skirti papildai, o ne tai kas atrodytų iš pirmo žvilgsnio.

Vartotojai pasakoja, kad išgeria kapsulę prieš valgydami restorane maistą be gliuteno, kad įvykus kryžminei taršai būtų palengvinami simptomai, o kai kurie sako, kad jų nejaučia visai. Tačiau ši piliulė nėra tai, kas leis jums valgyti įprastus kiekius gliuteno turinčius produktus. 

sudetis gliuteno glitimo vaistu tableciu virskinimui.jpg

Gliuteno netoleruojantys vartotojai dalinasi patirtimi apie tai, kad išgeria piliulę prieš valgydami restorane, pasiima į kelionę ar kai jaučiasi netyčia jo gavę. Tabletės parduodamos skirtingų gamintojų, kur vadinamos įvairiai (angl. Gluten ease, Gluten Cutter, Digest Gluten Plus, Glutenase). Kiek jos veiksmingos ir saugios, ar verta išbandyti, kiekvienas turėtume nuspręsti patys. 

O gal yra bandžiusių ir galėtumėte tuo pasidalinti?

http://www.cureceliacdisease.org

http://enzymedica.com

 

 

Alkoholis. N-18

Pradėjus laikytis dietos be gliuteno, gydytojas galėjo rekomenduoti, kurį laiką susilaikyti nuo alkoholinių gėrimų, kad jūsų virškinamasis traktas galėtų pailsėti ir atsigauti.
Tačiau po kurio laiko, iškyla klausimas daugumai suaugusiųjų: kokius alkoholinius gėrimus galima vartoti laikantis dietos be gliuteno?

Alkoholis be gliuteno.jpg

Nuo pat dietos pradžios buvau įsitikinusi, kad tokie gėrimai kaip kvietinė degtinė, viskis ar kiti alkoholiniai gėrimai pagaminti iš kviečių, miežių ar rugių yra visiškas tabu. Pasirodo, Čikagos universiteto celiakijos centras pažymi, kad distiliuoti alkoholiniai gėrimai yra laikomi be gliuteno, jeigu po distiliavimo nebuvo pridėti papildomi produktai, turintys gliuteno ar aromatai, kurie gali jo turėti. Taigi, net tokie gėrimai kaip viskis, kvietinė ar ruginė degtinė, džinas yra laikomi be gliuteno dėl to, kad gamybos metu distiliuojant yra pašalinamas gliutenas.
Ir visgi, šiuo klausimu yra dvi stovyklos: 
1. Vieni šaltiniai teigia, kad distiliavimo metu yra pašalinamas gliutenas ir gėrimas yra saugus netoleruojantiems gliuteno: http://www.cureceliacdisease.orghttps://www.coeliac.org.uk
2. Tuo tarpu, kai kurie vartotojai netoleruojantys gliuteno teigia, kad net ir nuo distiliuotų alkoholinių gėrimų, pagamintų iš gliuteno turinčių grūdų, jaučiasi blogai ir jų gerti negalima.
Kai kurie netoleruojantys gliuteno, sako atradę tam tikrų prekių ženklų alkoholinių gėrimų, kuriuos gali vartoti ir jaustis gerai. Nuo ko tai priklauso, sunku pasakyti, galbūt nuo to žmogaus jautrumo gliutenui stiprumo?
Taigi, tai tampa kiekvieno žmogaus apsisprendimo reikalu, vartoti alkoholį pagamintą iš grūdų turinčių gliuteno, kuris kaip teigiama pašalinamas distiliacijos metu, ar ne. Ir visgi, jeigu nusprendėte, kad jums tai saugu, būtina atkreipti dėmesį į tai, kad alkoholiniai gėrimai, į kuriuos po distiliavimo proceso įdėti gliuteno turintys kvapai, skoniai (angl. flavors) ir kiti priedai, nebėra laikomi be gliuteno! 
Daugumos lietuvių mėgstamas gėrimas yra alus. Didžioji dalis populiaraus alaus turi gliuteno, nes jis būna pagamintas iš kviečių ar miežių. Tačiau jau ir Lietuvoje galima įsigyti keltą rūšių alaus be gliuteno, pagaminto iš sorgų, avižų ar sorų ir net kvietinio kur anot gamintojų gliutenas yra pašalinamas gamybos metu.

O ką daryti, jeigu nutarėte, kad distiliuotas alkoholis pagamintas iš gliuteno turinčių grūdų jums yra nepriimtinas? Tuomet galite rinktis alkoholį pagamintą iš tokių produktų, kurie natūraliai neturi gliuteno. Vynas, šampanas, putojantis vynas, portas, agavos tekila, konjakas, brendis yra be gliuteno, nes paprastai jie gaminami iš vynuogių, obuolių ar kitų vaisių/augalų. Todėl jeigu jie yra gryni, be papildomų priedų, paprastai yra vartotini laikantis dietos be gliuteno. Taip pat galite rinktis ir degtinę, pagamintą iš bulvių, kukurūzų ar vynuogių.

Labai svarbu nepamiršti, kad alkoholis gali turėti ne tik gliuteno, bet ir laktozės, kaip pavyzdžiui, Bailey’s gėrimas (http://www.baileys.com). Kai vieni sako, jog gali jį toleruoti nors jame ir yra viskio, kiti tuo tarpu praneša, kad jo paskanavę pasijunta blogai ir pripažįsta nepagalvoję apie sudėtyje esantį nemažą kiekį grietinėlės. Todėl prieš vartodami alkoholį taip pat turėtume pagalvoti ir apie kitus slypinčius alergenus, kurie gali sukelti nepgeidaujamą reakciją.

Štai keletas alkoholinių gėrimų pavyzdžių, kurie padės jums nuspręsti, ką saugu vartoti ir ko geriau vengti:

ALUS - dažniausiai alus gaminamas iš kviečių ar miežių ir jame yra gliuteno. Jeigu nesijaučiate saugiai vartodami alų, pagamintą iš išvalytų kviečių (kurį gamintojai žymi “be gliuteno”), rinkitės alų natūraliai be gliuteno, pagamintą iš: ryžių, sorgų ir pan.

VYNAS, ŠAMPANAS, PUTOJANTIS VYNAS - jeigu šie gėrimai yra naturalūs ir gryni, be papildomų priedų, tokiu atveju jie yra be gliuteno, nes gaminami iš vynuogių, kurios natūraliai jo neturi.
Turiu paminėti ir tai, kad vynas yra laikomas statinėse, kurių tarpeliai yra užlipdomi pasta, kuri turi kviečių. Dėl to buvo daug nuogastaujama ir kilo diskusijos. Tačiau šiuo metu jau yra išaiškinta, kad tai įtakos nepadaro ir gliuteno kiekis nesiekia leidžiamo 20 ppm ir paprastai nesiekia net 10 ppm. Jeigu jums tai kelia abejonių, rinkitės vyną, kuris buvo laikomas nerūdijančio plieno statinėse. https://www.glutenfreewatchdog.org

SIDRAS - dažniausiai gaminamas iš obuolių ar kriaušių, todėl yra saugus, jeigu nėra pridėta miežių (angl. barley) dėl skonio. Būtinai prieš vartodami pasitikrinkite sudėtį.

BRENDIS - yra distiliuotas iš vaisių ar uogų, tokių kaip kriaušės, vyšnios, avietės ir persikai bei paprastai yra saugus laikantis dietos be gliuteno.

KONJAKAS - gaminamas iš vynuogių, todėl paprastai yra saugus dietoje be gliuteno.

GRAPPA - gaminama iš vynuogių ir yra be gliuteno.

MIDUS - yra gaminamas iš vyno ir medaus, todėl yra saugus begliutenėje dietoje.

OUZO - gaminamas iš anyžiaus, pankolio ir kitų aromatinių medžiagų, bei laikomas saugus dietoje be gliuteno.

ROMAS - dauguma romo rūšių yra gaminamos iš cukranendrių, todėl romas laikomas neturinčiu gliuteno. Tačiau renkantis romą rekomenduojama būti atsargiems, nes jame gali būti pridėti gliuteno turintys papildomi priedai, kvapai ir skoniai (angl. flavor).

TEKILA - paprastai ji gaminama iš mėlynosios agavos ir tokia yra saugi dietoje be gliuteno.

DEGTINĖ - įprastai degtinė yra gaminama iš kviečių ar rugių ją distiliuojant ir jūsų pasirinkimas ar ją vartoti. Degtinė, pagaminta iš bulvių ar kukurūzų, yra natūraliai be gliuteno. Štai keletas pavadinimų: Tito’s Vodka, Blue Ice, Adamba, Chopin, Cold River Vodka, Ciroc, Jankill, Kamchatka, Luksusowa, Monopolowa, Victory, Zodiac, Teton Glacier.

VISKIS - yra distiliuotas gėrimas, pagamintas iš fermentuotų grūdų, paprastai gaminamas iš miežių, rugių, kviečių. Vėlgi, jūsų pasirinkimas ar vartoti distiliuotą gėrimą, pagamintą iš grūdų, turinčių gliuteno.

ALKOHOLINIAI KOKTELIAI - turėtumėte rinktis itin atsargiai dėl galimo paslėpto gliuteno įvairiuose gėrimuose, sirupuose bei kituose prieduose iš kurių kokteiliai yra sumaišomi.

Išvados: žinokite ką vartojate. Skaitykite etiketes. Jeigu kyla įtarimų, patartina  nerizikuoti. Vartokite alkoholį atsakingai.

http://www.celiac.com

http://www.geroalausparduotuve.lt

http://www.vynomeka.lt

http://brunehaut.com

Gruzdintos bulvytės arba bulvytės Fri

Skrudintos bulvytes, bulvytes fri be gliuteno.jpg

Bulvytės Fri! Kas jų nemėgsta?! :)) Vakar taip jų norėjosi! Pamaniau užsisakysiu šalia salotų. Ir kaip buvo naivu tikėtis, kad jos bus be gliuteno! Man pasisekė, kad restorano personalas buvo edukuotas šiuo klausimu ir išdėstė, kad pačios bulvytės yra be gliuteno, tačiau jie perspėja, kad kepa tame pačiame aliejuje kaip ir kitus produktus turinčius gliuteno. Kaip paminėjo padavėjas, daugelis žmonių vis tiek jas užsisako, tai priklauso nuo alergijos stiprumo. Vieni gali toleruoti keletą trupinių gliuteno turinčių produkto, o kiti negali apie tai net pagalvoti!

Seniau manydavau, kad bulvytės Fri yra vienas iš produktų, kuriuo galiu mėgautis, jeigu jos nėra apvoliotos miltuose. Deja… Pirma, nors ir pačios bulvytės atrodytų yra be gliuteno, kokia tikimybė, kad jos nebus kryžmiškai užterštos jau gamykloje? Antra, labai retai restoranuose ką žino apie aliejų, kuriame yra skrudinama. Neretai net jame gali būti gliuteno turinčių grūdų dalelių, naudojamų kvapui sustiprinti. Ir trečia, kiek daug restoranų atrasime, kuriuose tame aliejuje būtų kepamos tik bulvytės be gliuteno? Juk dažniausiai jame yra skrudinami ir svogūnai, vištiena, krevetės bei kiti produktai apvolioti džiūvėsėliuose. Čia saugumas ir laimė baigiasi tiems, kurie serga celiakija ar kurių alergija yra stipri.

Mamoms turbūt kyla klausimas, o kaip McDonald’s bulvytės?! Juk vaikai taip jas mėgsta! Ir tame aliejuje, atrodytų, kepamos tik jos. 
Įdomu tai, kad JAV tinklapyje http://www.mcdonalds.com bulvyčių sudėtyje yra pažymima, kad jose yra kviečių ir pieno: (http://www.mcdonalds.com/us/en/food/product_nutrition.snackssides.6050.small-french-fries.html). Taip! Pieno mažiausiai tikėčiausi. Taip pat pažymima, kad aliejuje yra kviečių, nors kiekis ir nežymus: http://www.mcdonalds.com/us/en/your_questions/our_food/are-the-fries-at-mcdonalds-gluten-free.html. Palyginimui Jungtinės Karalystės tinklapyje teigiama, kad jų bulvytės yra be gliuteno: http://www.mcdonalds.co.uk/content/ukhome/whatmakesmcdonalds/qa/search.html, o čia rasite jų sudėtį: http://www.mcdonalds.co.uk/content/ukhome/meal_builder.html .
Na gerai, o Lietuvoje ar bulvytės turi gliuteno? Tinklapyje pateikiama informacija, kad bulvytėse gliuteno (glitimo) nėra: http://www.mcd.lt/sites/default/files/allergens_pdf/lt/mcdonalds_alergeni_2016janvaris_liet_crew.pdf. Jų sudėties rasti nepavyko, informacija pateikiama tik tokia: http://www.mcd.lt/lt/bulves. O apie aliejų, kuriame jos kepamos pažymima tik tiek, kad kepama rapsų ir saulėdražų aliejuje (kurie turėtų būti be gliuteno, jeigu nėra pridėta papildomų priedų): http://www.mcd.lt/lt/faq. Kiek informacija patikima sunku pasakyti. Ypatingai jautrūs gliutenui turbūt nerizikuotų valgyti  bulvyčių dėl galimos kryžminės taršos kaip ir kiekviename kitame Lietuvos restorane. Ar jų ragauti - kiekvieno pasirinkimas. Būtų įdomu išgirsti skanavusių nuomonę ir sužinoti kaip jautėtės?
Taip pat prisiminkite tai kai keliaujate: skirtingų šalių restoranuose nors ir to paties tinklo produktų sudėtis gali skirtis. Jeigu valgote skrudintas bulvytes McDonald’s Lietuvoje, nebūtinai galėsite jas saugiai valgyti kitoje šalyje.

Taigi, prieš užsisakydami skrudintas bulvytes restorane turėtumėte pasiteirauti:
Ar pačios bulvytės yra be gliuteno?
Ar aliejus, kuriame kepama yra be gliuteno?
Ar tame pačiame aliejuje yra kepami produktai, turintys gliuteno?

Jeigu negaunate aiškių atsakymų, turbūt jų valgyti nevertėtų.

http://www.mcdonalds.com

http://www.mcdonalds.com

http://www.mcdonalds.com

http://www.mcdonalds.co.uk

 http://www.mcdonalds.co.uk

 http://www.mcd.lt

 http://www.mcd.lt

 http://www.mcd.lt

Maisto papildai sportui - ar jie saugūs dietoje be gliuteno?

Maisto papildai sportui be gliuteno be glitimo.jpg

Dažnas sportuojantis maitinasi tikrai sveikai. Valgo daug baltymų turinčio maisto: vištieną, kiaušinius, liesą varškę, tuną, taip pat daug daržovių. Visi šie produktai yra natūraliai be gliuteno. Net ir taip sveikai maitindamiesi ir laikydamiesi dietos be gliuteno, kartais galime padaryti neapgalvotų klaidų. 
Prieš keletą dienų susipažinau su Thomas, kuriam prieš metus buvo nustatyta celiakija ir paskirta dieta be gliuteno, kurios jis labai griežtai laikėsi, tačiau simptomai neišnyko ir situacija negerėjo. Pasirodo, jis akilai stebėjo ką valgo, kokią dantų pastą naudoja, tačiau nepagalvojo, kad maisto papilduose, kuriuos geria sportuodamas, yra gliuteno!
Pasinaudojau proga ir uždaviau jam klausimą, kurio manęs yra klausęs draugas: ką dabar, kai pradėjau laikytis dietos be gliuteno, galiu valgyti prieš sportą vietoje makaronų, kad turėčiau energijos? Thomas rekomendavo saldžias bulves, grikius, avižų košę, daržoves, o jei lieka mažiau laiko iki sporto jis suvalgo riešutų sviesto ir banano sumuštinį su duona be gliuteno bei išgeria maisto papildų kokteilį. Skamba puikiai! :) 
O jūs ar atkreipėte dėmesį kokius maisto papildus naudojate?

 

 

 

Vezuvijaus pyragaitis, Lava cake, Šokoladinis suflė, Fondantas - kaip pavadinsi, taip nepagadinsi

Photo by Gabrielius Stanevičius

Photo by Gabrielius Stanevičius

Sveikinu visus su Lietuvos valstybės atkūrimo diena! 
Nuostabi šventė ir puiki proga atšvęsti :) Šiandien, turbūt norėsis daug nuveikti, apsilankyti renginiuose ir virtuvėje plušėti daug laiko nebus. O kokia šventė be deserto? Šį kartą pasiūlysiu greitą ir paprastą pyragėlį, kurį Kristina Jatautaitė vadina Vezuvijaus, neretai išgirstu vadinant ir šokoladiniu suflė ar lava cake, o aš sakau su karštu šokoladiniu vidumi :))) Kodėl? Ogi todėl, kad visa jo esmė yra pragnybus, kad išbėgtų šilta šokoladinė masė! Jis puikiausiai tinka besilaikantiems dietos be gliuteno, nes pagal recepta reikia laaaabai mažai miltų, be abejo, be gliuteno :)

3 - 4 pyragėliams Jums reikės:
3 kiaušinių (vidutinio dydžio)
3 šaukštų "Schar" miltų be gliuteno
3 šaukštų cukraus
100gr juodojo šokolado (be gliuteno)
80g sviesto

Garų vonelėje ištirpinti šokoladą su sviestu kartu. Kiaušinius išplakti su cukrumi, įdėti miltus be gliuteno, gerai išmaišyti. Į masę supilti ištirpusį šokoladą su sviestu. Viską gerai išmaišyti. Supilti į formeles (išteptas sviestu)neperpildant, maždaug 3/4 tūrio ir kepti iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 12-13 min. Iš tiesų reikia vis žvilgtelti ar nepradėjo skilinėti pyragaičių viršus. Jei skilinėja - pyragaitis yra pasiruošęs būti suvalgomas tuoj pat! Svarbiausia neperkepti, kad pragnybus bėgtų klampi šokoladinė masė.
Šalia puikiausiai tinka vanilinių ledų kamuoliukas (be gliuteno gausite Ikea parduotuvėje), braškė ar kokia kita uoga :)
Nu kažkaip taip! :) - rašo Kristina Jatautaitė.

Gražios šventės ir skanaus deserto!

 

Pica

Atskiras picų be gliuteno meniu 

Atskiras picų be gliuteno meniu 

Picų be gliuteno pasirinkimas vienoje iš picerijų Los Andžele

Picų be gliuteno pasirinkimas vienoje iš picerijų Los Andžele

Amerikoje laikytis dietos be gliuteno labai paprasta. Išalkus gali užsisakyti picą be gliuteno daugumoje picerijų. Įvairovė kaskart nudžiugina. Tikiuosi, kad šiuo pavyzdžiu paseks nors viena kita ir Lietuvos picerija :)O gal tokių jau yra tik dar neatradau?:)

“Daumantų” produkcija - be gliuteno (papildyta)

Nuotrauka iš www.daumantai.lt

Nuotrauka iš www.daumantai.lt

Kaip jau pastebėjote, lietuviškų produktų gamintojai dar labai retai aiškiai ant pakuočių pažymi tai, kad  produktas sudėtyje neturi gliuteno. O taip yra dėl, manyčiau, labai suprantamų priežasčių - juk yra manoma, kad netoleruojančių gliuteno yra labai mažai ir rinka tam per siaura. Besikeičiant situacijai, daugėjant netoleruojančių gliuteno, tikėtina, kad gamintojai peržiūrės etikečių žymėjimus ir ateityje pasirinkti produktus bus žymiai lengviau. 

Pagal ES reglamentą Nr. 1169/2011 (žr. nuorodą žemiau) “visas alergiją ar netoleravimą sukeliančias medžiagas ir produktus ar pagalbines perdirbimo medžiagas, ar medžiagas, gautas iš toliau išvardytų medžiagų arba produktų, sukeliančių alergijas ar netoleravimą, naudojamus gaminant ar ruošiant maisto produktą ir išliekančias galutiniame produkte, nors ir pakitusiu pavidalu būtina nurodyti sudedamųjų medžiagų sąraše aiškiai pateikiant alergiją ar netoleravimą sukeliančios medžiagos arba produkto pavadinimą.” 

Daugelyje konservuotų lietuviškų produktų sudėtyje yra rašoma, jog naudojamas “actas” ir nėra įvardijama būtent koks. Pagal aukščiau cituojamą reglamentą, jeigu būtų naudojamas actas turintis alergenų, tokių kaip gliutenas, tai turėtų būti pažymima sudėtyje arba atskiru sakiniu etiketėje. Kai tokio žymėjimo etiketėje nerandama, laikytina, kad naudojamas actas yra saugus netoleruojantiems gliuteno. Be abejo, užklausiau keletos lietuviškų produktų gamintojų apie jų produkcijoje naudojamus ingredientus (ir būtent actą), ar jie saugūs netoleruojantiems gliuteno. Atsakymą gavau tik iš “Daumantų” gamyklos, kuriuo dalinuosi su jumis:
“Noriu Jus patikinti, kad nė vieno mūsų prekės ženklo – „Daumantų“ - produkto sudėtyje nerasite gliuteno.
Savo laiške paminėjote actą. „Daumantų“ pagardų gamintojai savo gaminiuose dažnai naudoja spirito actą. Tai, ką naudojame, visada ir surašome gaminio etiketėje, kad vartotojas tiksliai žinotų koks konkrečiai ingredientas buvo panaudotas. Spirito actas taip pat yra be gliuteno.  Taigi galite ramiai skanauti mūsų produkciją: ir kečupus, ir pomidorų padažus, ir majonezą. Gardinkite troškinius, sriubas, žuvį bei kitus Jums tinkančius ir patinkančius patiekalus. Per 25 –erius veiklos  metus įmonė rinkoje įsitvirtino kaip atsakinga ir skaidri bendrovė, kuri pelnė vartotojų pasitikėjimą.” - rašo Reklamos ir ryšių su visuomene specialistė Jorūnė Liutkienė. 

Spirito actas nors ir pagamintas iš gliuteno turinčių produktų yra laikomas saugus laikantis dietos be gliuteno dėl distiliavimo proceso, kurio metu gliutenas yra pašalinamas. Todėl didžioji dalis netoleruojančių gliuteno sako, kad gali vartoti tokį produktą be jokių negalavimų. Reikia paminėti, kad maža dalis itin jautrių gliutenui žmonių besilaikančių šios dietos vis dėlto praneša, kad blogai jaučiasi vartodami spirito actą. Plačiau apie tai skaitykite čia

http://vmvt.lt/node/912

http://www.daumantai.lt

http://www.cureceliacdisease.org

 

Haagen-Dazs ledai

Ledai be gliuteno be glitimo.jpg


Vieni mano mėgstamiausių ledų, kuriais aš vis pasilepinu yra Haagen-Dazs. Kaip teigiama tinklapyje, jų ledai yra be gliuteno išskyrus tuos, kurie yra su sausainiais, pyragu ar brauniu. Tokių yra mažuma, o didžioji dalis anot gamintojų yra saugūs netoleruojantiems gliuteno: http://www.haagendazs.us

Nors mano mėgstamiausių Mint chip (mėtiniai su šokolado gabaliukais) Lietuvoje nėra, tačiau bent vanilinių ir braškinių, kurių skonis tarsi iš šviežių braškių, turėtumėte rasti didžiosiose Rimi parduotuvėse. Maxima taip pat jais prekiauja ir galite rasti keletą rušių be gliuteno. Atkreipkite dėmesį, kad čia parduodami “vaniliniai ledai su karamelės glaistu ir graikiniais riešutais” bei “vaniliniai ledai braškių sūrio pyrago skonio” turi gliuteno: https://www.barbora.lt, todėl visada papildomai skaitykite sudėtį ant pakuotės.        
Žinau, kad blog’ą skaito ir lietuviai, kurie gyvena UK, o ten galėsite rasti daugybę rūšių:) Čia rasite UK tinklapį, kuriame galite alergenus papildomai pasitikrinti paspaude ant kiekvienos rūšies ledų atskirai: https://haagen-dazs.co.uk
Ši informacija gali būti naudinga ir keliaujant užsienyje, nes rinktis ledus taip pat reikėtų atsargiai :)

http://glutenaway.blogspot.com

 

 

Užgavėnių blynai

Blynai be gliuteno

Blynai be gliuteno

Nuo vaikystės mama per užgavėnes kepdavo miltinius blynus. Kokie jie būdavo skanūs su grietine ir braškių uogiene! Kitaip šios šventės neįsivaizduoju :) Todėl ir dabar, nors kvietinių miltų mano valgiaraštyje nebėra, pabandžiau iškepti kuo panašesnius į tuos, kuriuos valgydavome vaikystėje. Ir jokiu būdu negudraukite, jeigu netoleruojate gliuteno - jokių kvietinių miltų, nė šaukšto! Jeigu norisi vientisesnės, klampesnės tešlos, geriau įdėkite ketvirtį arbatinio šaukštelio ksantano gumos (ji bent neturi gliuteno).
Mama tešlą blynams darydavo su pienu, o močiutė tiesiog su šaltu vandeniu - tuomet jie gaunasi traškesni.

O štai ir paprastas receptas:

1 puodelis šalto vandens arba pieno
2 kiaušiniai
2 valgomieji šaukštai ištirpinto sviesto
3 valgomieji šaukštai cukraus
1.5 puodelio miltų be gliuteno
1/2 arbatinio šaukštelio vanilės ekstrakto arba vanilinio cukraus
Žiupsnelis druskos
Aliejaus kepimui

Kiaušinius išplakite su cukrumi, supilkite ištirpintą sviestą, supilkite vandenį ar pieną, įdėkite druską, miltus be gliuteno, jeigu naudojate įberkite ksantano gumą, vanilinį cukrų ir viską gerai išmaišykite, kad neliktų miltų gumuliukų. 
Kepkite ant gerai įkaitintos keptuvės.

Nepamirškite, kad turėtumėte naudoti atskirą keptuvę maistui be gliuteno.
Taip pat blog’e galite rasti ir varškėtukus bei paprasčiausius blynus iš dviejų ingridientų: bananų ir kiaušinių. 

Linksmai išvarykime žiemą iš kiemo! :)