Skirtumas tarp celiakijos ir gliuteno netoleravimo
Nors abiejų negalavimų simptomai yra labai panašūs, o gydymas tas pats t.y. dieta be gliuteno, celiakija ir gliuteno netoleravimas (neceliakinis jautrumas gliutenui) turi skirtumų.
Celiakija yra paveldima autoimuninė liga. Turintiems genetinį polinkį sirgti celiakija asmenims, gliutenas sukelia antikūnų prieš plonojo žarnyno gleivinę gamybą. Dėl to žarnyne vyksta uždegimas, to pasekoje nyksta žarnų gaureliai ir sutrinka žarnyno funkcija, blogėja maisto medžiagų bei vitaminų pasisavinimas.
Celiakijai nustatyti yra atliekami kraujo tyrimai audinių transgliutaminazės IgA antikūniams nustatyti. Jei jis būna teigiamas, diagnozei patvirtinti dažnai yra skiriama plonojo žarnyno biopsija.
Taip pat galimas yra genetinio polinkio celiakijai tyrimas.
Gliuteno netoleravimas (arba neceliakinis jautrumas gliutenui) - neigiama organizmo reakcija į gliuteną nedalyvaujant antikūniams: šiuo atveju nėra pažeidžiamas plonasis žarnynas, todėl darant plonojo žarnyno biopsiją dėl celiakijos bei atliekant įprastus kraujo tyrimus celiakijai nustatyti, rezultatai būna neigiami. Tyrimo gliuteno netoleravimui nustatyti kol kas nėra. Todėl vienintelis būdas yra tai padaryti keletą savaičių laikytis dietos be gliuteno ir stebėti ar yra pagerėjimas. Daugelis pasijunta ženkliai geriau jau po 2-3 savaičių nevartodamas maisto produktų turinčių gliuteno.
http://www.cureceliacdisease.org